Raksti | Vidzemes Augstskola
via
LAT
ENG
 

Raksti

2017. gada jūnijs

Gatis Krūmiņš: Atmaskojot mītus par padomju investīcijām Baltijā

Saite uz deepbaltic.com (ENG)

 

Vēsturnieks: Apgalvojumi par PSRS investīcijām Lietuvā un visā Baltijā - meli

(Reaģējot uz Krievijas vēstnieka A. Udaļcova apgalvojumu, ka Maskava ir tiesīga pieprasīt 72 miljardus dolāru par investīcijām Lietuvā)

Saite uz Delfi.lv (RUS)

Saite uz Delfi.lt (RUS)

 

Par “Kremļa aģentiem”, absurdu un “Zilo vali”: Atbilde Musraļijevai, Jolkinam un Krilovai

Vidzemes Augstskolas pētnieki portālā “Delfi” (latviski, krieviski) nesen publicēja rakstu to, kā izaicinājuma spēle “Zilais valis” var kļūt par politisku instrumentu tiešsaistes saziņas. Uz šo rakstu atbildes komentāru sniedza Gaļina Mursaļijeva, kas Krievijas publiskajā telpā 2016. gadā ienesa “nāves grupu” tēmu, kā arī sevi par psihologiem dēvējošie Viktors Jolkins (viņš arī eiroparlamentārietes Tatjanas Ždanokas palīgs) un Svetkalan Krilova.

Atbilde bija iecerēta kā Vidzemes Augstskolas pētnieku izvirzītās versijas atspēkojums, taču pēc būtības sniedz papildus argumentus par labu šai versijai. Publicējam mūsu pētnieku sniegto skaidrojumu krievu valodā.

Foto: unsplash.com

Saite uz rakstu (krievu valodā)

 

2017. gada marts

Turpinām graut mītus par PSRS okupācijas varas investīcijām Baltijas valstu ekonomikā
 
Informācija par mītiem un realitāti, cik tad patiesībā Padomju Savienība investēja Baltijas republikās, krievu un angļu valodā ir pieejama ļoti maz. Tāpēc Vidzemes Augstskola ir izveidojusi īpašu video, kurā vēstures doktors Gatis Krūmiņš īsi un kodolīgi krievu valodā izklāsta sava vērienīgā pētījuma laikā konstatēto. Līdz šim nezināmus un slepenus faktus par Latvijas zinātnieku sadarbību ar PSRS militāristiem atklāj pašreizējais Latvijas Organiskās sintēzes institūta vadītājs un "mildronāta tēvs", akadēmiķis Ivars Kalviņš.
 
 
Video ir pieejams arī ar subtitriem angļu valodā:
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Gatis Krūmiņš piedalās Latvijas Radio 1 raidījumā "Šīs dienas acīm" (09.04.2017.):
 
 
 
Gan nacistiskā Vācija, gan staļiniskā PSRS Otrajā pasaules karā bija Latvijas Republikas ienaidnieces

Otrais pasaules karš un tā notikumi sabiedrībā joprojām tiek vērtēti pretrunīgi. Lai arī kopš kara beigām ir pagājuši vairāk nekā 70 gadi, kaislības Latvijā joprojām uzvirmo, īpaši pavasarī. Tas notiek laikā  ap diviem zīmīgiem datumiem, kas tiek akcentēti Otrā pasaules kara sakarā — ar 16. martu un 9. maiju. Sarežģītajos un pretrunīgajos vēstures procesos orientēties nav viegli, tāpēc cilvēki kādai notikumu interpretācijas versijai visai bieži  pieslienas vairāk emociju, ne racionālu apsvērumu iespaidā. Esošo situāciju prasmīgi izmanto arī politiskās aprindas, veicinot sabiedrības polarizāciju. Situācijas ķīlnieki diemžēl  joprojām ir tie Latvijas iedzīvotāji, kuri bija tiešie vēsturisko notikumu līdzdalībnieki, piemēram, bija spiesti karot divu  totalitāru valstu armijās.

Foto: wikipedia.org

Pilns raksts latviešu valodā.

Pilns raksts angļu valodā (English text).

Pilns raksts krievu valodā (Pусский текст).

 

2016. gada novembris

Kāpēc ir svarīgi izvērtēt mītu par PSRS investīcijām padomju Latvijā?

Analizējot datus par padomju Latvijas budžetu, vēsturnieks Gatis Krūmiņš ir secinājis, ka Latvija padomju okupācijas laikā vairāk iemaksāja kopējā katlā, nekā saņēma atpakaļ. Šim secinājumam ir nozīme Latvijas un PSRS attiecību skaidrošanā, taču tie ļauj arī labāk izprast ekonomisko situāciju, kāda Latvijā bija pēc neatkarības atgūšanas.

large_8771.jpg

Foto: LSM.lv

Saite uz rakstu LSM.

Sižets pētnieciskās žurnālistikas raidījumā  "Nekā Personīga"

nkp.jpg

Saite uz rakstu protālā "Delfi".

 

Mīti par PSRS investīcijām: Izrāde un slepenība ap Latvijas PSR budžetu

Laikā, kad oficiālajos avotos PSRS veidoja mītu par plašajām investīcijām Latvijas attīstībā, republikas saimnieciskos procesus stingri kontrolēja un arī budžeta prioritātes noteica šaurs personu loks Maskavā. 

Foto: LSM.lv

Saite uz rakstu LSM.

 

Mīts par PSRS investīcijām Padomju Latvijā: Cik Latvija nopelnīja un cik ieskaitīja centrālajā budžetā?

Latvija un arī pārējās Baltijas valstis okupācijas gados vairāk iemaksāja PSRS budžetā, nekā saņēma atpakaļ, – šāds ir galvenais vēsturnieka, Vidzemes Augstskolas rektora Gata Krūmiņa secinājums par budžeta norēķiniem padomju gados. Viņa pētījums sniedz detalizētu ieskatu par ieņēmumiem un izdevumiem, kā arī parāda, cik iespaidīgas naudas tika tērētas militārajiem un represīvajiem izdevumiem.

Foto: LSM.lv

Saite uz rakstu LSM.

 

Mīts par PSRS investīcijām padomju Latvijā: Kā tas radās un kā tiek turpināts?

Foto: LSM.lv

Saite uz rakstu LSM.

 

2016. gada oktobris

Pētījums: Arhīvu dokumenti apgāž mītu par PSRS investīcijām Latvijā

PSRS okupācijas režīms no Latvijas un pārējām Baltijas valstīm ir saņēmis vairāk, nekā tajās ieguldījis. Šādi secinājumi izriet no vēsturnieka un Vidzemes Augstskolas rektora Gata Krūmiņa aprēķiniem, kas veikti, balstoties uz arhīvos atrastiem dokumentiem.

mediju_projektam.jpg

Foto: LSM.lv

Saite uz rakstu LSM.

Saite uz interviju ar rektoru Gati Krūmiņu LR1 raidījumā "Zināmais nezināmajā".

 

PSRS okupācijas varas investīcijas Baltijas valstu ekonomikā — mīti un realitāte

PSRS beidza pastāvēt pirms ceturtdaļgadsimta, 1991.gada nogalē. Taču zudušās impērijas drupas neliek mieru mūsdienu Krievijas valdošajai politiskajai elitei, kas savu stratēģisko komunikāciju ar ārpasauli veido, lielā mērā atgriežoties pie PSRS laika retorikas. Piesakot Krieviju kā PSRS mantinieci, Kremļa politiskā vara nedaudz modificētā veidā mēģina nostiprināt mītu par PSRS kā veiksmes stāstu, tanī skaitā arī teritorijās, ko PSRS bija okupējusi. Šī raksta mērķis ir, balstoties uz nesen Baltijas valstu arhīvos atrastiem dokumentiem, izvērtēt mīta par PSRS ekonomisko palīdzību un investīcijām Baltijas valstīs  PSRS okupācijas periodā atbilstību realitātei. Arhīvu dokumenti parāda, ka Latvija PSRS budžetā vairāk iemaksāja, nekā saņēma atpakaļ.

image.jpg

Foto: LSM.lv

Pilns raksts latviešu valodā.

Pilns raksts krievu valodā (Pусский текст).

Pilns raksts angļu valodā (English text).

 

Raksts The Baltic Times  "Soviet Union (Russia) And The Baltics: Who Owes What To Whom?"

Izdevuma elektroniskā versija

 


 
Vidzemes Augstskola © 2006-2017